تفاوت ساختار مغز زنان با مردان دلیل کم توجهی مردان

تفاوت ساختار مغز زنان با مردان دلیل کم توجهی مردان

تفاوت ساختار مغز زنان با مردان دلیل کم توجهی مردان

 

کم توجهی مردان می تواند درد آوردترین احساس برای زنان در زندگی عاطفی آنها باشد و موجب کم شدن اعتماد به نفس آنها شود. اما این کم توجهی ریشه در تفاوت ساختار مغزی بین زن و مرد به وجود می آید. مغز مردان به گونه ای طراحی شده است که مثل زن ها نمی تواند از اندیشیدن در مورد کار و شغل به عاطفه و احساس تغییر وضعیت دهد.

 

مغز مردان به صورت تخصصی تر کار می کند و با دو نیم کره کاملا متفاوت، چپ و راست روبرو هستیم. مغز راست مختص کارهایی که نیاز به آموختن مهارت فیزیکی دارد و مغز چپ به مهارت های شناختی و گفتاری می پردازد. مانند مهارت بیان احساسات و درک مسائل انتزاعی و…

 

کم توجهی مردان http://resaneomid.com

 

در پسر بچه ها از ابتدای کار نحوه تشویق ها طوری است که به نیم کره راست بیشتر می پردازند و مهارت های فیزیکی بهتری دارند و در طرف مقابل تحقیقات نشان داده است که دختران از مهارت های کلامی و گفتاری قوی تری برخوردارند. اما این موضوع بدین معنی نیست که خانم ها از نیم کرده راست بیشتر استفاده می کنند. تحقیقات نشان داده است که خانم ها برای حل یک مسئله از دو نیم کره به طور یسان استفاده می کنند.

 

آسیب مغزی :

 

اگر در یکی از نیم کره های مغزی مرد عیب یا آسیبی پدید آید مردان به احتمال زیاد عملکرد یکی از قسمت های بدن خود را از دست می دهند مثلا اگر قسمتی که مختص حرف زدن مرد است و در نیم کرده راست قرار دارد، آسیب ببینید نیم کره چپ نمی تواند کار نیم کره راست را انجام دهد چون حرف زدن تخصص نیم کره راست است اما در مورد زنان اگر قسمتی آسیب ببیند به احتمال زیاد طرف دیگر می تواند کار نیم کره دیگر را کپی و تقلید کند و آن فعالیت را انجام دهد چون زن ها با دو نیم کره به حل یک مسئله می پردازند.

 

تغییر رفتار در یک لحظه :

 

تحقیقات نشان داده است که برای مغز مردان سخت است که از یک وضعیت در یک زمان کم به وضعیت دیگری تعییر وضعیت بدهند. در حالی که مغز خانم ها این کار را به راحتی انجام می دهد. وقتی مرد شما در حال فکر کردن به یک موضوع است و ساکت است، بهتر است به حال خود واگذارش کنید. اینکه توقع داشته باشید که از حالت فکری خود بیرون آمده و به شما توجه کند و با احساس حرف بزند کار درستی نیست و پیشنهاد نمی شود.

 

شاید برخی از خانم ها این تجربه را داشته باشند که وقتی برای مسافرت و گردش اقدام می کنند و مرد آنها از مجیط خانه و کار دور می شوند، احساسات خود را بهتر بروز می دهند. دلیل این رفتار می تواند فاصله گرفتن مرد از فکر کار باشد پس با خیال راحت می تواند از قسمت راست مغز که کار مهارت هایر فیزیکی را به عهده دارد تغییر وضعیت داده و به مغز چپ که محل ارتباطات و تعامل است، تغییر وضعیت دهد و راحت تر در مورد احساسات خود جرف بزند.

 

مثال خوب :

شما و همسرتان در مورد یک بحث منطقی در حال حرف زدن هستید که متوجه می شوید که همسر شما چقدر عالی در حال توضیح دادن این مسئله است و شما قشنگ قانع شده و با تمام وجود توضیحات او را درک کرده اید. اینجاست که دوست دارید او را به خاطر توضیحات محشر او به آغوش بکشید و از او تعریف کنید و احساسات خود را در مورد او به او بدهید.

 

با کمال تعجب می بینیم که این که موجب ناراحتی مردان می شود. می بینید که شوهر شما اصلا حوصله این کار را ندارد و از کار شما استقبال نمی کند و حتی شاید شما را پس بزند. دلیل این امر ناتوانی در تغییر وضعیت مغز مردان است. همان طور که گفتیم مردان به مانند خانم ها نمی توانند سریع از حالتی به حالت دیگر تغییر وضعیت دهند.

 

چون آنها قادر نیستند به مانند زنان تغییر وضعیت دهند و پا به پای شما به پیش بیاییند، درک این داستان برای آنها سخت است و موجب شکه شدن و ناراحتی آنها می شود و اولین کاری که به ذهن آنها می سد این است که شما را پس بزنند.

 

کم توجهی مردان http://resaneomid.com

چرا مردان وقتی از سر کار می آیند حوصله حرف زدن را ندارند؟

 

گلایه خانم ها از این است چرا مردان کم توجهی می کنند؟ مرد من از صبح که رفته تا الان که سر کار بوده است و الانم که آمده است نمی توانم با او صحبت کنم. اگر هم با او صجبت کنم توجهی ندارد.

چرا مردان اینطوری کم توجهی می کنند؟

ما هم می خواهیم بعد از چند ساعت طولانی در خانه با او صحبت کنیم

چرا با ما اهمیتی نمی دهند؟

چرا کم توجهی مردان همیشگی شده است؟

دلیل این امر باز برگشت می کند به عملکرد مغزی مردان که ۸ ساعت کاری را با نیم کره راست کار کرده اند و نمی توانند بعد از این مدت طولانی کار با نیم کره راست، به نیم کره چپ تغییر وضعیت دهند. بهتر است به آنها زمان دهید تا از فعالیت کاری طول روز رهایی یابند و بعد از چند ساعت استراحت کم کم شروع کنید.

 

دعوت به سخنرانی :

شاید شما نیز حس کنید که در مورد یکی از مباحث این مقالات برای سازمان یا کادر تیم و یا حتی برای برخی از خانواده ها می تواند کمک کننده باشد.

اگر چنین حسی دارید می توانید از طریق شماره تماس ۰۹۱۰۷۲۱۶۰۱۳ تماس حاصل نمایید تا شرایط دعوت برای شما توضیح داده شود.

 

ممنون که این مقاله را خواندید و امیدوارم که کمک کننده باشد. من محمدجواد سرافراز، مدرس و سخنران مهارتهای ارتباطی هستم و خوشحالم که با ارائه اطلاعات خود میتوانم به دیگران کمک کنم تا با عزیزان خود زندگی بهتری را تجربه کنند.

محمدجوادسرافراز مدرس و سخنران مهارتهای ارتباطی http://resaneomid.com

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *