خودآگاهی در خشم

خودآگاهی در خشم

سایت آموزشی محمدجواد سرافراز خودآگاهی در خشم http://resaneomid.com

خودآگاهی در خشم

خودآگاهی در خشم بسیار مسئله مهمی است. خیلی از اوقات عصبانی می شویم و بعد از عصبانیت و بروز خشم پشیمان می شویم که چرا نتوانستم خشم خود را کنترل کنیم.

این نوع رفتار مدام در ما اتفاق می افتد و باز برنامه ای برای آن نداریم و مدام این حس را تجربه می کند و اطرافیان ما مددام از رفتار ما می رنجند. با اینکه خواهان آن هستیم که این رفتار دیگر زا ما سر نزند اما باز هم این اتفاق تکرار می شود.

وقتی احساس خشم می کنیم منجر به بروز عصبانیت شده و رفتارهایی را انجام می دهیم که به اصطلاح به آنها خودآگاهی نداریم. به همین دلیل خوداگاهی در خشم معقوله مهمی است که باید به آن توجه شود.

با این وجود برخی از اوقات خشم ما موجه است. اما سوال این است که برای خشم های موجه هم نیاز به این داریم که با خود کلنجار برویم که بروز دادن این نوع خشم به صلاح است یا خیر.

برای رسیدن به جواب این سوال باید از خود یک سری سوال دیگر پرسید. بله درست است برای رسیدن به جواب این سوال تعدادی سوال لازم است که جواب این سوالات ما را به خودآگاهی نزدیک خواهد کرد.

سوالات کمک کننده به خودآگاهی در خشم :

چند نمونه از این سوالات را مطرح می کنم تا شما با خود به جواب این سوالات برسید. البته کمی وقت بگذارید و سریع به سرغ بقیه مقاله نروید. این سوالات خیلی به خوداگاهی در خشم ما کمک خواهد کرد.

سوالاتی که به ما کمک می کند روابط خوب خود را با اطرافیان و افراد مهم زندگیمان خراب و دچار ختشه نکنیم.

اولین سوال می تواند این باشد که آیا عکس العمل من نتیجه مثبتی خواهد داشت؟

دومین سوال آیا طرز برخورد من در بهبود کیفیت عملکرد و بهبود رابطه ما کمکی خواهد کرد؟

سومین سوال اینکه آیا این نوع برخورد من باعث رفتار بهتر طرف مقابلم در آینده خواهد شد؟

چهارمین سوال آیا با این نوع برخورد واقعا فرد مقابل من انگیزه ای برای تغییر خود خواهد داشت؟

 

اینکه قبل از عصبانیت توان و مهارت پرسیدن سوال از خود را پیدا کنیم خیلی سخت خواهد بود اما شدنی است.

 

تصویرسازی ذهنی برای کمک به خودآگاهی در خشم :

سایت آموزشی محمدجوادسرافراز خودآگاهی در خشم http://resaneomid.com

برای اینکه بتوانیم این مهارت را بدست بیاوریم یک تکنیک وجود دارد که خیلی می تواند به ما کمک کند و آن تکنیک کمک از تصویرسازی ذهنی است.

دانشمندان تحقیقاتی را در مورد تصویرسازی ذهنی انجام داده اند تا اندازه گیری کنند که چقدر تصویرسازی به کمک خواهد کرد. افرادی را برای این تحقیق به وصرت رندم انتخاب کردند. به سر این افراد دستگاه fmri  وصل کردند و از آنها خواستند که یک شی داخل اتاق یا یک نفر داخل اتاق نگاه کنند.

بعد مجددا در حالیکه دستگاه fmri به سر افراد متصل بود از آنها خواستند که تصویر اشیاء یا فردی که دیده بودند را به خاطر بیاورند. جالب اینجا بود که در زمان بسته بودن چشم مخاطبان و تصویرسازی، همان قسمت هایی از مغز فعال می شد که در زمان باز بودن چشم ها، فعال بود.

واقیعت این است که مغز ما فرق بین واقعیت و تصویرسازی ذهنی را نمی داند و این باعث می شود ما توان کشیدن کارایی بالایی از مغز را داشته باشیم. برخی برای کم کردن استرس، برخی برای رسیدن به هدفی و برخی هم برای خودآگاهی در خشم و استفاده فراوان دیگر که در این مقاله نیاز به توضیح بیشتر نیست.

 

نحوه استفاده از تصویرسازی ذهنی برای خودآگاهی در خشم :

این تکنیک معجزه خواهد کرد. من سعی می کنم از این تکنیک برای سمینارها و کارگاه های مهارت محور استفاده کنم و نتیجه خوبی نیز گرفته شده از این تکنیک.

به شکل اجرا خواهد شد

در ابتدای کار مکان مناسبی را پیدا کنید تا سر و صدای کمتری باشد و بتوانید با خیال راحت تصویرسازی را انجام دهید. بعد چشم های خود را بسته و به یاد بیاوردید تصویری که رفتار یکی از نزدیکان و عزیزانتان، شما را خشمگین کرده است. این تصویر واقعی باشد و واقعا قبلا برای شما اتفاق افتاده باشد.

باز خود را در آن شرایط تصور کنید و همه شرایط از رنگ پیراهن و رنگهای اطراف، تن صدا، اشیاء موجود در آن مکان، خود آن مکانی که آن اتفاق ناگوار برایتان اتفاق افتاده است، همه و همه را سعی کنید به خاطر بیاورید.
تصویر کاری که عزیزتان در حال انجام آن اقدامی است که شما را عصبانی می کنید را هم به یاد بیاورید. احتمالا الان هم کمی تنش در شما به وجود آمده است که چرا چنین کاری را انجام می دهد.

 

رفتار قبلی خود را به یاد دارید که به صورت های مختلف بروز خشم بوده است. یا سر عزیزتان داد زده اید یا چیزی را به سمت او پرت کرده اید یا خدایی نکرده او را کتک زده اید.

ما از اینجا به بعد باید آن رفتار را برای خود تغییر بدهیم یعنی اگر قبلا رفتار طرف را دیده ایم و احساس خشم داشتیم، تا اینجا عیبی ندارد ولی از اینجا به بعد را در تصور خود باید تغییر بدهیم.

با خودم فکر کنم که به جای رفتار قبلی خودم که هم باعث ناراحتی و دلخوری عزیزم شده است و هم خودم بعدا از رفتارم پشیمان شدم، چه کار جایگزینی می توانم بکنم.

 

یکی از کارها می تواند این باشد که از طرفم سوال خوب بپرسم بدین شکل که ببین عزیزم( یا اسم عزیزتان) این کار رو انجام بدی فکر نمی کنی بعد از انجامش، فلان اتفاق بد خواهد افتاد؟

یا  بهش بگم توضیح بدم که ببین عزیزم اگر به پایه میز مثلا زیاد دست بزنی امکان دارد که وسایل روی میز بیوفته و بشکنه.

حالا هر کسی جواب مناسب و رفتار مناسب خودش رو می تونن جایگزین رفتار ناخودش آیند قبلی کنه. تصویرسازی باید چندین بار اتفاق بیوفتد تا ذهن ما فکر کند که این فضا، فضای واقعی بوده است و همان طور که گفتم ذهن تفاوت بین تصویرسازی و واقعیت را نمی فهمد.

این کار باعث می شود ذهن ما را در فضای احساس خشم تصور کند و وقتی چندین مرتبه این تمرین را انجام دادیم، حتی اگر در فضای واقعی هم احساس خشم کنیم، این دفعه مغز باز رفتاری که در تصویرسازی جایگزین کرده اید را اجرا خواهد کرد.

 

سوال :

آیا ما این تمرین را انجام بدیم، قطعا جواب خواهد داد؟ خیر

احساس خشم همیشه در به وجود خواهد آمد و حتی با وجود این تمرین نیز باز امکان بروز خشم ناصحیح در ما وجود خواهد داشت اما هرچقدر بیشتر تمرین تصویرسازی ذهنی انجام بشود، تسلط ما بر شرایط بروز خشم، بیشتر خواهد شد و رفتارهای مناسب تری را بروز خواهیم داد. به اصطلاح خوداگاهی در خشم ما بالاتر رفته است.

 

بهترین زمان تصویرسازی برای خودآگاهی چه وقت است؟

سایت آموزشی محمدجوادسرافراز خودآگاهی در خشم http://resaneomid.com

بهترین زمان توصیه شده برای تصویرسازی ذهنی قبل و بعد از خواب است. اگر بتوانید صبح زود از خواب بلند شوید، و بلافاصله بعد از بیدار شدن، تمرین تصویرسازی خودآگاهی در خشم را انجام دهید، باز کمک بیشتری خواهد کرد و تاثیر بیشتری نیز خواهد داشت.

 

در این تایم مغز کامل استراحت خود را انجام داده است و بهترین عملکرد را از خود خواهد داشت.

چند روزیست که در حال تهیه فایل های محصول کنترل خشم هستم و تا به الان محصول پر بار و دوست داشتنی شده است. پیشنهاد می کنیم با کلیک بر روی کلمه های خشم که هر جایی از مقاله قرار دارد و پر رنگ شده به صفحه کنترل خشم رفته و این محصول را تهیه و استفاده کنید چون این محصول می تواند تغییرات بسیار زیاد را در زندگی شما ایجاد کند.

 

کنار تهیه محصول کنترل خشم، در حال ساخت اسلایدهای سمینار کنترل خشم نیز هستم تا بعد از اتمام محصول برای برگزاری سمینار کنترل خشم اقدام کنم. درستانی که تمایل به برگزاری سمینار کنترل خشم در شهر خود دارند می توانند به شماره تماس ۰۹۱۰۷۲۱۶۰۱۳ تماس حاصل فرمایند تا شرایط به عزیزان اعلام شود.

 

ممنون که این مقاله را خواندید و امیدوارم که کمک کننده باشد. من محمدجواد سرافراز، مدرس و سخنران مهارتهای ارتباطی هستم و خوشحالم که با ارائه اطلاعات خود میتوانم به دیگران کمک کنم تا با عزیزان خود زندگی بهتری را تجربه کنند.

محمدجوادسرافراز مدرس و سخنران مهارتهای ارتباطی http://resaneomid.com

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *